+ Konu Cevaplama Paneli
2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 1 2
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 14 ve 14

Konu: Alem-i Misal Hakkında...

 1. #11
  Ehil Üye ademyakup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  8.211

  Standart

  Alıntı ademyakup Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hüve Nüktesi"nin ahirinde bu parça yazılacak Gördüm ki, alem-i misal, nihayetsiz fotoğraflar ve herbir fotoğraf, hadsiz hadisat-ı dünyeviyeyi aynı zamanda hiç karıştırmayarak alıyor. Binler dünya kadar büyük ve geniş bir sinema-i uhreviye ve faniyatın fani ve zail hallerini ve vaziyetlerini ve geçici hayatlarının meyvelerini sermedi temaşagahlarda ve Cennette saadet-i ebediye ashablarına da dünya maceralarını ve eski hatıratlarını levhalarıyla gözlerine göstermek için pek büyük bir fotoğraf makinası olarak bildim. Hem Levh-i Mahfuzun, hem alem-i misalin iki ciheti ve iki küçücük nümunesi ve iki noktası, insanın başında olan kuvve-i hafıza ve kuvve-i hayaliye, mercimek küçüklüğünde iken, bir büyük kütüphane kadar, hiç karıştırmayarak kemal-i intizamla içlerinde yazılması kat i ispat eder ki, o iki kuvvenin nümune-i ekber ve azamları olan alem-i misal, hava ve su unsurlarının, hususan nutfelerin suyu ve toprak unsurunun pek fevkinde daha ziyade hikmet ve irade ile ve kalem-i kader ve kudretle yazıldıklarını ve hiçbir cihetle tesadüf ve kör kuvvetin ve sağır tabiatın ve camid, hedefsiz esbabın karışması yüz derece muhal ve hiçbir vecihle mümkün olmadığını, Hakim-i Zülcelalin kalem-i kader ve hikmetinin sayfası olduğu, ilmelyakin ile kat i bilindi. (Mütebakisi şimdilik yazdırılmadı.) Emirdağ Lâhikası | Dahiliye Vekili İle Bir Hasb-i Halden Bir Parçadır Hüve Nuktesi | 227-228
  Herşeyi kayd ediyor..alemi misal..hemde fotoğraf makinasıyla..düşünelim..herşey kayedilmiş..iyi-kötü..ne yapmışsak kayedilmiş..günahlarımız..derse gitmelerimiz..kitap okumamız ve internette risalei nurla meşgul olmamız..hepsi kaydedilmiştir..madem ki kaydediliyor..Bu fotoğraf makinasına güzel fotoları gönderelim....kötü fotolarının silinmesi de vardır?aklıma bir yer geliyor delil olarak..ama siz kardeşlerimin delillerinide görmek isterim..kötü fotoların silinmesi için ne yapmalıyız?
  iman insanı insan eder, belki sultan eder..

 2. #12
  Ehil Üye gulsah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  2.641

  Standart

  Müzakere konularını ve cevapları okudum.
  Alem-i misal hakkında geniş çapda malumat sahibi olabilmek namına güzel bir çalışma olmuş. Yakup kardeş de çok önemli bölümleri risale-i nur ' lardan eklemiş.


  Okuduklarımdan anladığım kadarıyla :
  Evvela adetullah olarak görüyoruz ki cenab-ı hak alemde hikmeti gereği pek çok köprüler hasıl etmiş.Bu köprülerin kuruluş amacı ise tedricen tekamül olsa gerek. Mesela sabah ile akşam arasına öğlen ve ikindi , yaz ile kış arasına sonbahar ve ilkbahar gibi köprüler iki caddeyi birbirine kavuşturuyor.
  Rasul ve nebiler de İnsanlar ile Zat-ı akdes arasında köprü vazifesini görürler.İnsanda vicdan ise enfusi başka bir köprü . Yani vicdan köprüsü üzerinden gayba ait malumattan haberdar oluyoruz.İşte bu adetullah üzerine bu dünya ile alem-i ervah arasında dahi bir köprü olması lazım geliyor. İşte o köprü alem-i misaldir.
  Yazdan miras kalan ılık bir nesim ve kışdan haber veren kasvetli bir hava hakimdir sonbaharda. Hakeza gündüzü akşama bağlayan ikindide de öğleye ait bir aydınlık ve akşamdan sirayet etmiş bir alacakaranlık görürüz.Öyle ise alem-i misal de hem dünya hemde alem-i ervah ' ın melez bir karışımı olmalı. Ne tam olarak dünya nede tam olarak alem-i ervah...Ama her ikisinden de birşeylerin yer aldığı bir alem.
  "Fakat âlem-i mânâ ve âlem-i misalde ve âlem-i berzah ve ervahta küremizi bir çamın çekirdeği hükmünde farz etsek, ondan temessül ve teşekkül eden misalî şeceresi, o çekirdeğe nisbeten koca bir çam ağacı kadar olduğundan..." Üstadın bu cümlesi bize epey şeyler söylüyor.Ağacın teşekkül programı çekirdekte olduğuna göre ve dünya alem-i misale göre bir çekirdek kabul ediliyorsa alem-i misal'in şekillenmesini alem-i şehadet belirliyor.Anlamamıza yardımcı bir örnek. Üstad kendisine alem-i misalin açıldığını ifade etmiştir ( on sene istanbulda namahreme nazar etmeyişinin sebeplerinden biri olarak...)Bir defasında da ihanet niyetiyle gelen bir müdürü yılan suretinde gördüğünü ona söylemiş ve uyarmıştır.
  İşte niyeti bir program olarak kabul edilen şahıs alem-i misalde yılan olarak misallendirilmiş , temsil edilmiştir. Bu dünyada , süsüne çok düşkün kimselerin alem-i misalde tavus kuşu suretinde temsil ediliğini evliyaullahdan duyuryoruz. Hakeza hadis-i şeriflerde faiz yiyen zina edenlerin domuz , maymun gibi hayvanlar şeklinde yaratılacağının ifade edilmesi yine misal aleminin mahşer alemine bakan bir vazifesi olarak görüyoruz.

  Alem-i misal ile rüya arasında ise çok benzer bir mahiyet vardır. Çünkü rüyada başımıza gelecek bazı mukadderat misallerle , sembollerle görülür . Mesela çarşaf giymek hayırlı bir kısmete işaret etmesi gibi Yani öyle sembolize ediyor ve aradaki nisbet i bağı kurabilmek özel bir istidattır. Hz. Yusuf ' da en kemal noktada...İşte insan rüyada belki alem-i misale nazar ediyor bundan sonrası hakkında keşf sahibi olmadan yorumlar getirmek mümkün değil. Alem-i misalde ruhlar melekler yaşıyormu yaşamıyormu bilemeyiz ama belki şaşıracaksınız bizler şuan aynı anda alem-i misalde de yaşıyoruz.Paralel evren şeklinde değil ama hain müdürün yılan olarak görüldüğü bu alemde sende bende niyetlerimiz ve amellerimiz ile aynen burada ki gibi bulunuyoruz. Denizi balıksız , havayı kuşsuz ve semayı melaikesiz bırakmayan bir hikmet muhakkak alem-i misalide şenlendirmiştir.
  vesselam .

  ''Şahsın üslub-u beyanı , şahsın timsal-i şahsiyetidir.

  Ben ise :

  gördüğünüz veya işittiğiniz gibi , halli müşkil bir muammayım ''

  Said Nursi


 3. #13
  Gayyur kainatınmeyvesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Bulunduğu yer
  Kainat
  Mesajlar
  50

  Standart

  Gülşah kardeş Allah razı olsun.. Ben kendi açımdan söyleyeyim çok faydalandım. Tüm müzakere konularına tam bir cevap olarak yeter zaten...
  <<<<mazide şükrünü eda etmediğin nimetlerin şükrünü kaza etmek lazımdır.>>>>

 4. #14
  Ehil Üye Ararad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.250

  Standart

  Misal alemine bir şahidi sadık olabilirmi bu ruhtan ibaret net alemi ? Bence ; kısmen EVET...
  Hak ile iştigal etmezsen
  batıl seni istila eder...

  İ. Şafii.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Bismillah Her Hayrın Başıdır (Canlandırma-Misal)
  By SeRDeNGeCTi in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 19.01.20, 10:34
 2. Misal Alemi Nedir?
  By karatoprak1975 in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 09.08.19, 17:36
 3. Reşha-Misal!.....
  By _ŞuA_ in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 22.10.08, 13:29
 4. Hüve Nüktesinden 3 Misal ve Şerhi
  By zerre06 in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 27.08.08, 08:45
 5. Siyasi Hal-i Alem Hakkında
  By orhanuysal in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 19.11.07, 12:29

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0