+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Üstadla özdeşleşen mevlidler

 1. #1
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Exclamation Üstadla özdeşleşen mevlidler

  Üstadla özdeşleşen mevlidler

  Vatan sathında rahmet ve uhuvvete vesile olan Bediüzzaman Mevlidleri, aziz Üstadımızla özdeşleşen bir unsur halini almıştır.
  Şu güzel yurdun muhtelif mekânlarında ehl-i himmet kimselerin gayretiyle, belli aralıklarla düzenlenen mevlidler başta Peygamberimiz Efendimizin (asm) pak ruhlarına olmak üzere, sair İslâm büyüklerinin ve hususen Üstadımız Bediüzzaman Hazretleri için okutulmaktadır.
  Bu yıl içinde tertip edilen Bursa ve Isparta’da tertiplenen mevlidlere iştirak etmiştim.
  Haziran başında bir vesile ile gittiğim serhat şehri güzel Van’ımızda muhterem ağabeyimiz Selâhattin Akyıl’la görüşmüş, uzun uzadıya sohbet imkânımız olmuştu. Kendisi, bu mevlidlerin ehl-i imanın uhuvvetine vesile olması dolayısıyla, Üstadımızın sıkça bahsettiği bu önemli hususiyeti tahakkuk ettirdiğini belirtmiştir. Onun için 26 Temmuz’da Van’da, geçtiğimiz yıl tekrar başlatılan mevlidin tekrarını yapacaklarını söylemişti.
  Hasret ve iştiyak içinde kucaklaşmaya ve müfridane irtibata vesile olan bu mevlidlerden Bursa’da okutulanın öncesinde bir kardeşim manidar bir rüyasını anlatmıştı.
  Rüyada, Nur Talebelerinin toplu halde Ulucami’de bulundukları bir sırada ani bir haber geldiği, bu haberde de Peygamberimizin teşrif ettiği söylenmişti. Dolayısıyla orada bulunan herkes ayağa kalkıp pür dikkat Peygamberimizin içeriye girdiğini, girdiği anda da herkesin onu teşci ettiğini, ardından Üstadın girdiğini gördüğü manidar rüyasını bizimle paylaşmıştı.
  Hakeza, bizim de bizzat katıldığımız Isparta Mevlidi de muhteşemdi. Çok güzel bir kaynaşmanın ve kucaklaşmanın yanı sıra, sıcak havanın mevlidin okutulduğu an yağan sağnak yağmurla birlikte serinlemesi rahmet şuâlarını andırıyordu.
  Sonuçta, zamanla bir takım sebeplerden dolayı intikaya uğrayan Bediüzzaman Mevlidlerinin yurt sathında tekrar okutulmaya başlanması çok yönlerden güzel hizmetlere vesile olmaktadır.
  İnşaallah Van Mevlidinin akabinde muhterem Ali Vapurlu Ağabeyin de bir nebze değindiği üzere Ankara Mevlidi de tahakkuk eder diye hasretle beklemekteyiz.
  Rahmete, uhuvvete, muhabbete, şevke, hasret gidermeye ve irtibata vesile olan yurt sathındaki bu mevlidleri tertip edenlerden Allah razı olsun diyoruz.
  Daha nice Bediüzzaman Mevlidlerinde, kardeşliği, uhuvveti, irtibatı, ihlâs ve istikameti solumak dilek ve arzusuyla Allah’a emanet olunuz…


  MUSTAFA ÖZTÜRKÇÜ

  23.07.2009
  http://www.yeniasya.com.tr/2009/07/23/lahika/default.htm
  "İyyake nâ'büdü ve İyyake nesteîn."

  'Ancak Sana kulluk eder, ancak Senden yardım isteriz' (Fâtiha Sûresi)


  "İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a da şükretmez.!" (H.Ş.)

  'Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl' (17.Söz.)

  "Şimdi 'OKU' kabirde okuyamazsın" (Z.Gündüzalp)

  'ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR' (YENİASYA)

  Selâm ve duâyla. Bîçare S.V.

 2. #2
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.198

  Standart

  Darısı Ankaranın başına...

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 3. #3
  Müdakkik Üye ErekNUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  Van-Horhor
  Yaş
  40
  Mesajlar
  854

  Standart

  Alıntı Şahide Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Darısı Ankaranın başına...

  İnşallah Ankara da bunu gerçekleştirebilir.
  Van da Mevlid hazırlıkları hızla devam ediyor.
  http://haber.sencilworld.com/default.asp  Risale-i Nur bir derece muvaffak oluyorsa,
  bunun sırrı işte budur. Said yoktur.
  Said’in kudret ve ehliyeti de yoktur.
  Konuşan yalnız hakikattir,
  hakikat-i imaniyedir
  çünkü DAVAM DEVAM iledir
  vanasyanur


 4. #4
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Standart

  Başarmak başlamakla olur

  Bursa’da Yeni Asya Derneği’nce tertip edilen ve Ulu Cami’de okunan mevlide iştirakimizde birçok dostumuzla görüşüp hasret giderme imkânımız olmuştu. Çanakkale ve ilçelerinde hizmetlere koşturan fedakâr ağabey ve kardeşlerimizle de sohbet edip hizmetleri konuşmuştuk. Bayramiçli dostlarımız okutulacak mevlid-i şerif programıyla birlikte yeni inşâ ettikleri hizmet mekânının açılışını da yapacaklarını, bu mutlu günlerinde çevreden dostların katılımlarını beklediklerini de dile getirmişlerdi.
  Bütün kalbî duygularımla iştirak etmek istediğim halde katılma imkânım olmamıştı. Açılışta çekilen fotoğrafları gördüğümde, dört yıl öncesini hatırladım. Bölge temsilciliği görevi ile bir ziyaretimiz sırasında, ehl-i hizmet Şerafettin Ağabeyimizin evindeki ders sonrası, meslek yüksek okulu açıldığı için dışarıdan öğrencilerin geldiği ve bu kardeşlerimizin kalmaları için uygun yere ihtiyaç olduğunu konuşmuştuk. Dershanelerin, gençlerin muhafaza ve yetişmelerinde çok önemli katkıları olduğunu da müzakere etmiştik. Hizmetlerimizin devam edebilmesi için güzel mekânların hazırlanmasının lüzumunu değerlendirirken orada bulunan Ruhi kardeşimiz uygun bir arsasının olduğunu, kabul ettikleri takdirde bunu hizmet için verebileceğini dile getirmişti. Yapılan istişarenin sonunda olumlu karar çıkınca, mimar Ramazan Durgun Bey ile görüşülüp projenin fîsebîlillah yapılacağı sözünü almıştık. Bu hayırlı işin başarılabileceğine herkes inandığı için hemen bir hizmet havuzu yapılıp aylık ödenebilecek miktarlar belirlendi. Çok mütevazi bir rakamla başlanan faaliyetin sonunda kısa denilebilecek bir zaman içerisinde iki katlı mükemmel bir kültür merkezi daha hizmete hazır hale getirilmiş oldu.
  “Bir işe başlamak o işin yarısını yapmak gibidir” diye bir deyim vardır. Esâsen niyetler, arzu ve isteklerimiz duâ hükmüne geçmektedir. Bizim fiillerimiz, meyillerimize göre vücuda geldiğine göre, teşebbüsler ve fiilî duâlar da neticeyi Allah’tan istemektir. Gaye-i hayâlimiz olmadan bir şeyi elde etmeyi beklemek, Bediüzzaman’ın Sünûhat Risâlesindeki “Tertib-i mukaddemattaki tefvîz tembelliktir. Neticeye rıza ise tevekküldür” hakikatını doğru uygulayamamak olur. Onun için her yıl hizmetlerimiz için hedef ve gayeler belirleyerek yıl sonunda nerelere kadar başarabildiğimizi ölçmek, aksayan yerlerde hangi düzeltmenin gerektiğini meşveret ederek iyileştirmeler yapmak dahi, yeniden güzel kapıların açılmasına bir duâ hükmüne geçecektir. Bayramiç’teki kültür merkezinin yapımını başarmak için ümitle başlanıp gerekli sebepleri hazırlanarak hizmete açılması, az sayıda da olsa tesanüt ve ittifakla aynı gayede buluşanların muvaffak olabileceklerine güzel bir örnek olmuştur.
  Her yerde ihtiyaca göre hizmet alanlarının açılması duâ ve temennisi ile emeği geçenleri tebrik edip, kıyamete kadar her birerlerinin hasenât kayıtlarına bu hizmetleri cânibinden de nurlar yağmasını niyaz ederim. Nice yıllar hizmete vesile olması dileği ile.
  talip.cicek@mynet.com
  TALİP ÇİÇEK
  06.08.2009

  "İyyake nâ'büdü ve İyyake nesteîn."

  'Ancak Sana kulluk eder, ancak Senden yardım isteriz' (Fâtiha Sûresi)


  "İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a da şükretmez.!" (H.Ş.)

  'Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl' (17.Söz.)

  "Şimdi 'OKU' kabirde okuyamazsın" (Z.Gündüzalp)

  'ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR' (YENİASYA)

  Selâm ve duâyla. Bîçare S.V.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.01.12, 14:07
 2. Abdulmecid Ünlükul'un Üstadla ilgili Tespitleri
  By lasiyyema in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 30.01.08, 14:48
 3. Üstadla Bir Kare Daha.....
  By SeRDeNGeCTi in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 12.08.07, 00:52
 4. Üstadla Görüşmek
  By Meyvenin Zeyli in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 21.03.07, 10:43

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0