+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: Yirmi Dördüncü Söz

 1. #1
  Gayyur muhakematçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  alemlerde
  Mesajlar
  144

  Standart Yirmi Dördüncü Söz

  Nasılki bir sultanın kendi hükûmetinin dairelerinde ayrı ayrı ünvanları ve raiyetinin tabakalarında başka başka nam ve vasıfları ve saltanatının mertebelerinde çeşit çeşit isim ve alâmetleri vardır. Meselâ: Adliye dairesinde hâkim-i âdil; ve mülkiyede sultan; ve askeriyede kumandan-ı âzâm; ve ilmiyede halife... Daha buna kıyasen sâir isim ve ünvanlarını bilsen anlarsın ki; birtek pâdişah, saltanatının dairelerinde ve tabaka-i hükûmet mertebelerinde bin isim ve ünvana sahib olabilir. Güya o hâkim, herbir dairede şahsiyyet-i ma’nevîyye haysiyetiyle ve telefonuyla mevcûd ve hâzırdır; bulunur ve bilir. Ve her tabakada kanunuyla, nizâmıyla, mümessiliyle meşhud ve nâzırdır, görünür, görür. Ve herbir mertebede perde arkasında, hükmüyle, ilmiyle, kuvvetiyle mutasarrıf ve basîrdir; idare eder, bakar. Öyle de: diye devam eder.

  şimdi burada ki misalde; bir sultanın, devletin farklı farklı yapılanmalarında farklı farklı isim ve ünvanlarla tecellisi, aslında günümüz demokratik yapılanmasında pek geçerli olamıyor.

  günümüzde, cumhurbaşkanı ayrı; başbakan ayrı; genelkurmay başkanı ayrı; yargı ayrı vs....

  mesela: başbakan burada sultana tekabül ediyorsa, başbakan adliye dairesinde hakim-i adil olarak görünemiyor. orada çünkü farklı bir vazifedar var. mesela, yargıtay başkanı, danıştay başkanı gibi...

  keza, mülkiyede burada tamam sorun yok! devlet kademelerinde her halükarda başbakan her yerde görünür!

  ya askeriye ye ne demeli? orada da görünür mü? gerçi, "cunhurbaşkanı var" diyeceksiniz ama, o da bir vazife ayrı mı değil mi başbakanla arasında?

  peki ya ilmiye ye ne diyeceğiz. onca rektörden, profesörden, başbakana veya cumhurbaşkanına yer kalır mı? orada da onlar bir isimle görünür mü?

 2. #2
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  51
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Misaller bizi marifete isal edici dürbünlerdir..Misaldeki temessülü bir yana bırakıp hakikat telakki edilse o zaman marifetten uzaklaşılır hurafat olur..
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 3. #3
  Gayyur muhakematçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  alemlerde
  Mesajlar
  144

  Standart

  yalnız şunu belirtmeliyim! yanlış anlaşılmasın!

  "şimdi burada ki misalde; bir sultanın, devletin farklı farklı yapılanmalarında farklı farklı isim ve ünvanlarla tecellisi, aslında günümüz demokratik yapılanmasında pek geçerli olamıyor."

  benim açıklamamın daha ilk cümlesi "misal" ifadesiyle başlıyor ki, bunu diyerek başlayan birisi, herhalde risalenin o pragarafında bir misalin anlatıldığının farkında olsa gerek!

  elbette "misal" kelimesini kulanan birisi de, "anlamına bilmediğin kelimeyi kullanma" düsturundan hareketle, misalin ne anlama geldiğini; yani: onun sadece hakikatı anlamakta bir dürbün vazifesini gördüğünü bilir!

  onuncu sözün ihtarında:

  İHTAR
  (Şu risâlelerde teşbih ve temsilleri, hikâyeler sûretinde yazdığımın sebebi; hem teshil, hem Hakaik-i İslâmiyye ne kadar mâkul, mütenasip, muhkem, mütesanid olduğunu göstermektir. Hikâyelerin mânâları, sonlarındaki hakîkatlerdir. Kinaiyyat kabilinden yalnız onlara delâlet ederler. Demek, hayalî hikâyeler değil, doğru hakîkatlerdir.)


  benim kasteddiğim: bu misali, günümüzün devletsi yapılanmasında nasıl tatbik edebileceğimiz idi? belki de ben meramımı yanlış anlattım!

 4. #4
  Ehil Üye ademyakup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  8.211

  Standart

  Sultan kelimesi kullanmış..sultan kelimesi,ne başbakan,nede cumhurbaşkanı manasını içerir...padişahlık manasını,hatta kral manasınıda içerir...padişah olarak düşüneceğiz...hatta suudi arabistandaki kral gibi düşüneceğiz........kullanılan kelimeyi iyi anlamamız lazımdır...osmanlı padişahlarında bu durum vardı..
  iman insanı insan eder, belki sultan eder..

 5. #5
  Dost *remz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesajlar
  38

  Standart

  aynada güneşi göre bilirsin
  ama güneşte aynayı görmek mümkün mü?

 6. #6
  Gayyur muhakematçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  alemlerde
  Mesajlar
  144

  Standart

  belki de, üstad'ın yaşadığı dönemin şartlarına göre düşünmemiz lazım. o dönemde teokratik devletsi organizasyon hakim nihayetinde... "sultan" diyor; arkadaşın dediği gibi, sultan olarak düşünmek lazım. çünkü o dönemde sultan veya padişah, cidden de üstad' ın yirmi dördüncü söz' de dile getirdiği gibi, aynı zamanda halifeydi. ve aynı zamanda, kumandan-ı azamdı. hem adil-i hakimdi. osmanlının son dönemine kadar padişahın ( sultan ) en üst seviyede yönetim tarzı cariydi aslında.

  hele hele, daha eski: mesela fatih sultan mehmet dönemlerine gidilse, herhalde tam da üstad'ın dediği gibi bir hal meydan alacak.

  belki de misali, hayalimizde eski zamanları canlandırarak hakikatı rasad edeceğiz ha?? veya buna bir tatbikat yapacağız, günümüze uydurarak!?

  not: bana kızmayın! üstad, ders müzakeresinde zeki birer muhatab olmamızı arzuluyor değil mi?

 7. #7
  Ehil Üye ademyakup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  8.211

  Standart

  misali anladıksa,hakikatı anlamamız kolaylaşır...misal aklımıza yatıyor mu...yatıyorsa hakikatıda derecemize,istidadımıza göre anlıyacağız.......temsiller,hakikate çıkmak için veriliyor..hakikatı bir nebze olsa anlamak için veriliyor...bizde getirilen temsilde ne anlatılmak isteniyor..iyice anlayıp,hakikata tatbik edelim..
  iman insanı insan eder, belki sultan eder..

 8. #8
  Ehil Üye hadema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  1.622

  Standart

  Misaller ve temsiller hakikatlere birer merdiven, birer dürbün vazifesini görüyor.
  Önemli olan azda olsa misalden ve temsilden hakikatin az bir ucunu tutabilmek.
  Hem bu dünyadaki bir Sultanla, kainatın Sultanı bir değildir. Manasıda,mahiyetide bir değil.
  bu hayatın gayesi ve neticesi hayat-ı ebediye olduğu gibi, bir meyvesi de, hayatı veren Zât-ı Hayy ve Muhyîye karşı şükür ve ibadet ve hamd ve muhabbettir ki, bu şükür ve muhabbet ve hamd ve ibadet ise, hayatın meyvesi olduğu gibi, kâinatın gayesidir.


 9. #9
  Gayyur muhakematçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  alemlerde
  Mesajlar
  144

  Standart

  ben şöyle tasavvur ediyorum mesela: tüm bir devlet teşkilatı olmasa da, tek tek yani, başbakan olarak misal alabiliriz. ki o başbakan kanunen her bir bakanlıkta o bakanlığın en üst amiri olarak kabul görür. maliye bakanlığında bir yerde o maliyeci; hazine bakanlığında, hazinedar!; kimbilir savunma bakanlığında en üst düzey asker; milli eğitimde öğretmen... her neyse!

  yani "birtek padişah, saltanatının dairelerinde ve tabaka-i hükûmet mertebelerinde bin isim ve ünvana sahib olabilir. Güya o hâkim, herbir dairede şahsiyet-i maneviye haysiyetiyle ve telefonuyla mevcud ve hazırdır; bulunur ve bilir. Ve her tabakada kanunuyla, nizamıyla, mümessiliyle meşhud ve nâzırdır, görünür, görür. Ve herbir mertebede perde arkasında, hükmüyle, ilmiyle, kuvvetiyle mutasarrıf ve basîrdir; idare eder, bakar."

  şimdi de bunu düşünelim olmaz mı?


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Dördüncü Mes'ele
  By fanidünya... in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15.09.15, 22:41
 2. Dördüncü İkaz
  By gamze-i_dilruzum in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02.10.13, 18:18
 3. Yirmi Dördüncü Mektubun Birinci Zeyli
  By nurdan_katre in forum Dualar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.01.09, 22:29
 4. Dördüncü Muarrif
  By Ehl-i telvin in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 04.01.08, 20:06
 5. Dördüncü Söz
  By BayramD in forum Sesli ve Görüntülü Risale-i Nur Sohbetleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.09.07, 11:45

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0