+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11

Konu: Kalbin Görünmez Perdesi Ne Demektir?

 1. #1
  Ehil Üye karatoprak1975 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  44
  Mesajlar
  1.126

  Standart Kalbin Görünmez Perdesi Ne Demektir?

  beşerde, kalbinin selâmetine ve istirahatine ait öyle incecik ve gizli ve cüzî matlapları ve ruhunun bekasına ve saadetine medar öyle büyük ve muhit ve küllî maksatları var ki, onları öyle bir zat verebilir ki, kalbin en ince ve görünmez perdelerini görür, lâkayt kalmaz. Hem en gizli ve işitilmez gayet mahfî seslerini işitir, cevapsız bırakmaz  Altı işaretli kısmı açmanızı rica etsem bilhassa perde tabiri

 2. #2
  Ehil Üye nurhanali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  3.463

  Standart

  Evvela yazının tamamını alıntıladım üstad bu ifadeye nerden ve nasıl gelmiş bilelim ki mevzu alemimizde biraz olsun inkişaf etsin

  Üçüncü Meyve

  Zîşuura, bilhassa insana bakar. Evet sırr-ı vahdet ile insan, bütün mahlukat içinde büyük bir kemal sahibi ve kâinatın en kıymetdar meyvesi ve mahlukatın en nazenini ve en mükemmeli ve zîhayatın en bahtiyarı ve en mes'udu ve Hâlık-ı Âlem'in muhatabı ve dostu olabilir. Hattâ bütün kemalât-ı insaniye ve beşerin bütün ulvî maksadları tevhid ile bağlıdır. Ve sırr-ı vahdetle vücud bulur. Yoksa eğer vahdet olmazsa, insan mahlukatın en bedbahtı ve mevcudatın en süflîsi ve hayvanatın en bîçaresi ve zîşuurun en hüzünlüsü ve azablısı ve gamlısı olur. Çünki insan nihayetsiz bir aczi ve nihayetsiz düşmanları ve hadsiz bir fakrı ve hadsiz ihtiyaçları bulunmakla beraber, mahiyeti öyle çok ve mütenevvi âlâtla ve hissiyatla teçhiz edilmiş ki, yüz bin çeşit elemleri hisseder ve yüzbinler tarzlarda lezzetleri zevkederek ister. Ve öyle maksadları ve arzuları var ki, bütün kâinata birden hükmü geçmeyen bir zât o arzuları yerine getiremez. Meselâ, insanda gayet şedid bir arzu-yu beka var. İnsanın bu maksadını öyle bir zât verebilir ki, bütün kâinatı bir saray hükmünde tasarruf eder. Bir odanın kapısını kapayıp, diğer bir menzilin kapısını açmak gibi kolay bir surette dünya kapısını kapayıp âhiret kapısını açabilsin. Beşerin bu arzu-yu beka gibi ebed tarafına uzanmış ve aktar-ı âleme yayılmış binler menfî ve müsbet arzuları var ki, onları vermekle beşerin iki dehşetli yaraları olan aczini ve fakrını tedavi eden zât ise, ancak sırr-ı vahdetle bütün kâinatı kabzasında tutan Zât-ı Ehad olabilir.

  Hem beşerde, kalbinin selâmetine ve istirahatine ait öyle incecik ve gizli ve cüz'î matlabları ve ruhunun bekasına ve saadetine medar öyle büyük ve muhit ve küllî maksadları var ki, onları öyle bir zât verebilir ki, kalbin en ince ve görünmez perdelerini görür, lâkayd kalmaz. Hem en gizli ve işitilmez gayet mahfî sesleri işitir, cevabsız bırakmaz.

  (Şualar - 16)

  Bu risale tevhide dair ve tevhidin çok tesirli ve çok leziz meyvelerine bakıyor.Bu meyvede ki kalbin perdesi arkasında ki var olan ve görünmesine engel teşkil ettiği için manası aslında insanda var olan ve görünmeyen gizli arzuları ve maksadları göstermeyen engel teşkil eden manasına geliyor diyebiliriz.Şimdi insanda var olan perde arkasında kalan gizli arzular maksadlar neymiş; mahiyeti öyle çok ve mütenevvi âlâtla ve hissiyatla teçhiz edilmiş ki, yüz bin çeşit elemleri hisseder ve yüzbinler tarzlarda lezzetleri zevkederek ister. Ve öyle maksadları ve arzuları var ki, bütün kâinata birden hükmü geçmeyen bir zât o arzuları yerine getiremez. Meselâ, insanda gayet şedid bir arzu-yu beka var.

  Risale-i nurdan başka yerden bir misal daha ;
  Hem hadsiz emellerin, elemlerin varsa
  ,
  nihayetsiz bir sevab ve hadsiz bir rahmet seni bekliyor.
  Hem hadsiz arzuların, makasıdın varsa, onları düşünüp muztarib olma.
  Onlar bu dünyaya sığışmaz.
  Onların yerleri başka diyardır ve onları veren de başkadır."

  (Sözler - 635)

  Her insanın içinde böyle kalbin gizli arzuları maksadları var demek Ahad olan Allah bunları biliyor.Eğer ;
  Müsebbib-ül Esbab'dan başka bir melce' olamadığını aynelyakîn gördüğünden, sırr-ı ehadiyet, nur-u tevhid içinde inkişaf ettiği için şu münacat birdenbire geceyi, denizi ve hutu müsahhar etmiştir.
  (Lem'alar - 6)
  Eğer bizde de ederse anlarız ki ;insan kalbinin içinde gizli arzuları yani kalbin perdelerinde sakladığı gizli maksadları bilen var manasında anlaşılabilir.Demek tevhidin öyle güzel bir meyvesi ki bu dünyaya sığışmayan kalbimizin gizli arzularını ancak Rabbimiz olan Allah bilebilir ve yerine getirebilir.
  vesselam
  Risale-i nur bir imtihan kitabıdır.
  Davasına sadık olmayan insanların başarı ihtimali yoktur. 3. #3
  Yasaklı Üye tename - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  295

  Standart

  Alıntı karatoprak1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  beşerde, kalbinin selâmetine ve istirahatine ait öyle incecik ve gizli ve cüzî matlapları ve ruhunun bekasına ve saadetine medar öyle büyük ve muhit ve küllî maksatları var ki, onları öyle bir zat verebilir ki, kalbin en ince ve görünmez perdelerini görür, lâkayt kalmaz. Hem en gizli ve işitilmez gayet mahfî seslerini işitir, cevapsız bırakmaz
  İşte, şu adam, sû-i fehminden, akılsızlığından anlamıyor ki, bu âdi bir iş değildir.

  Bu işler tesadüfî olamaz. Bu acîb işler içinde garip esrar var.

  Ve pek büyük bir işlettirici var olduğunu intikal etmedi.

  Şimdi bunun kalbi ve ruh ve aklı, şu elîm vaziyetten gizli feryat ve figân ettikleri halde;

  8. Söz | 39

  Perdelerin arkasındaki hâller..

 4. #4
  Ehil Üye Fehim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Yaş
  57
  Mesajlar
  1.866

  Standart

  "kalbin en ince ve görünmez perdelerini görür"

  Kalbin en hassas ve görünemez zannedilen ince ve iftifa edebilen matlubatını görmek, duymak ve cevap vermek anlamındadır.(Yani sütteki ak kıl gibi)

  Allah-u alem!

 5. #5
  Yasaklı Üye tename - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  295

  Standart

  Alıntı karatoprak1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  onları öyle bir zat verebilir ki,

  kalbin en ince ve görünmez perdelerini görür, lâkayt kalmaz.

  Hem en gizli ve işitilmez gayet mahfî seslerini işitir,

  cevapsız bırakmaz
  Ey nefsim! Kalbim gibi ağla ve bağır ve de ki:

  "Fânîyim, fânî olanı istemem; âcizim, âciz olanı istemem.

  Ruhumu Rahmân'a teslim eyledim, gayrı istemem.

  İsterim, fakat bir yâr-ı bâkî isterim.

  Zerreyim, fakat bir şems-i sermed isterim.

  Hiç ender hiçim, fakat bu mevcûdâtı umumen isterim."

  17. Söz | 201

 6. #6
  Yasaklı Üye tename - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  295

  Standart

  Alıntı karatoprak1975 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  beşerde,

  kalbinin selâmetine ve istirahatine ait

  öyle incecik ve gizli ve cüzî matlabları

  ve ruhunun bekasına ve saadetine medar

  öyle büyük ve muhit ve küllî maksatları var ki,
  Hem, muvakkaten onu unutan ve gizlenen dünyayı o dahi unutup,

  dertlerini kalbin ağlamasıyla dergâh-ı rahmette döküp;

  Hem ne olur ne olmaz ölüme benzeyen uykuya girmeden evvel

  son vazife-i ubûdiyetini yapıp,

  yevmiye defter-i amelini hüsn-ü hâtime ile bağlamak için salâta kıyam etmek,

  yani bütün fânî sevdiklerine bedel,

  bir Ma'bud ve Mahbub-u Bâkînin

  ve bütün dilencilik ettiği âcizlere bedel,

  bir Kadîr-i Kerîmin

  ve bütün titrediği muzırların şerrinden kurtulmak için

  bir Hafîz-i Rahîmin huzuruna çıkmak

  9. söz

 7. #7
  Dost TAMASKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  18

  Standart

  Kalbinizi X kanallı bir bir televizyona benzetin. Diyelim ki şu an bir yazı okuyorsunuz, okumak fiili ile ifa ettiğiniz işin sizde bırakacağı izler biraz sonra başka bir fiil ile davranışınıza sebep olacktır. Zahiren verdiğiniz görüntü tam o anki yayınınız olacaktır. Ama biliyoruz ki biz ve siz görmesek ve de algılayamazsak da sizin içinizde bir tv gibi daha bir çok görüntüye sebep olacak ve farklı perdeler teşkil edecek sonsuz yayınlar ve kanallar var.IIII.

 8. #8
  Ehil Üye hadema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  1.622

  Standart

  [quote=TAMASKER;374509]Kalbinizi X kanallı bir bir televizyona benzetin. Diyelim ki şu an bir yazı okuyorsunuz, okumak fiili ile ifa ettiğiniz işin sizde bırakacağı izler biraz sonra başka bir fiil ile davranışınıza sebep olacktır. Zahiren verdiğiniz görüntü tam o anki yayınınız olacaktır. Ama biliyoruz ki biz ve siz görmesek ve de algılayamazsak da sizin içinizde bir tv gibi daha bir çok görüntüye sebep olacak ve farklı perdeler teşkil edecek sonsuz yayınlar ve kanallar var.IIII.[/quote]


  kardeş biraz daha örneği somutlaştırabilirmisin?
  anlayamadım?
  inan R.Nur'dan daha çok anladımda.
  bu hayatın gayesi ve neticesi hayat-ı ebediye olduğu gibi, bir meyvesi de, hayatı veren Zât-ı Hayy ve Muhyîye karşı şükür ve ibadet ve hamd ve muhabbettir ki, bu şükür ve muhabbet ve hamd ve ibadet ise, hayatın meyvesi olduğu gibi, kâinatın gayesidir.


 9. #9
  Yasaklı Üye tename - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  295

  Standart

  2. Şua'da geçen, "...onları öyle bir zat verebilir ki, kalbin en ince ve görünmez perdelerini görür, lâkayt kalmaz." cümlesindeki kalbin perdeleri ne demektir?

  Cevab:

  İnsan kalbi Samed ayinesi olarak isimlendirilmiştir. Yani, Cenab-ı Allah’ın isim ve sıfatlarının tecellilerine mazhar olabilecek bir fıtratta yaratılmıştır.
  Bunun mümkün olabilmesi için insan kalbinde iman ve Kur’an’ın terbiyesiyle bir arınma gerçekleşmesi gerekir. Bu ise, ‘kalb hastalıklarının tedavisi’ ya da ‘kalben terakki etmek’ gibi tabirlerle ifade edilir.

  Üstad Hazretleri’nin burada bahsettiği kalbin en ince perdeleri de kalbin ayinedarlık vazifesinde perde olup, bazı manevî tecellilerden kısmen de olsa mahrumiyete sebeb olan manevî engeller olabilir. Şu hadis-i şerif de (en doğrusunu Allah bilir) bu manevî perdelere işaret ediyor olsa gerektir:

  `Bazan kalbimi bir bulut kaplar. Ve günde yüz defa Allah`a istiğfar ederim`

  risaleonline.com

 10. #10
  Ehil Üye nurhanali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  3.463

  Standart

  Ve dedi ki: Evet bana öyle bir Hâlık ve Rab lâzım ki,
  en küçük hatırat-ı kalbimi ve en hafî niyazımı bilecek

  ve en gizli ihtiyac-ı ruhumu yerine getirdiği gibi, bana saadet-i ebediyeyi vermek için, koca dünyayı âhirete tebdil edecek ve bu dünyayı kaldırıp âhireti yerine kuracak, hem sineği halkettiği gibi semavatı da icad edecek, hem Güneş'i semanın yüzüne bir göz olarak çaktığı gibi bir zerreyi de gözbebeğimde yerleştirecek bir kudrete mâlik olsun.
  Yoksa sineği halkedemeyen, hatırat-ı kalbime müdahale edemez,
  niyaz-ı ruhumu işitemez.. semavatı halketmeyen, saadet-i ebediyeyi bana veremez.

  Öyle ise benim Rabbim odur ki; hem hatırat-ı kalbimi ıslah eder,
  hem cevv-i havayı bulutlarla bir saatte doldurup boşalttığı gibi, dünyayı âhirete tebdil edip, Cennet'i yapıp, kapısını bana açar; "Haydi gir" der.

  (Lem'alar - 242)
  Risale-i nur bir imtihan kitabıdır.
  Davasına sadık olmayan insanların başarı ihtimali yoktur.+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. "Tabiatın Perdesi ile Allah’ın Nuru'nu...''
  By BiKeS_ in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26.05.11, 10:32
 2. Görünmez Kaza
  By İ_man in forum Mizah
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.07.08, 01:22
 3. ''Ülfet, Âdet, Kanunluk, Yeknesaklık" Perdesi
  By nâme-i nur in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 14.02.08, 13:04
 4. İpham Perdesi
  By BiKeS_ in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 30.09.07, 07:09

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0