+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: 19. Mektup, 5. Reşhanın Açıklaması

 1. #1
  Dost tuana06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  8

  Standart 19. Mektup, 5. Reşhanın Açıklaması

  BEŞİNCİ REŞHA: Hem o nur ile; kâinattaki harekât, tenevvüât, tebeddülât, tegayyürât mânâsızlıktan ve abesiyetten ve tesadüf oyuncaklığından çıkıp birer Mektûbât-ı Rabbâniye, birer sahife-i âyât-ı tekviniye, birer meraya-yı Esmâ-i İlahiye ve âlem dahi bir kitab-ı hikmet-i Samedâniye mertebesine çıktılar. Hem insanı bütün hayvanâtın mâdûnuna düşüren hadsiz za'f ve aczi, fakr ve ihtiyacatı ve bütün hayvanlardan daha bedbaht eden, vasıta-i nakl-i hüzün ve elem ve gam olan aklı, o nur ile nurlandığı vakit, insan bütün hayvanat, bütün mahlukat üstüne çıkar. O nurlanmış acz, fakr, akıl ile niyaz ile nâzenin bir sultan ve fizar ile nazdar bir halife-i zemin olur. Demek o nur olmazsa kâinat da, insan da, hattâ herşey dahi hiçe iner. Evet elbette böyle bedi' bir kâinatta, böyle bir zât lâzımdır. Yoksa kâinat ve eflâk olmamalıdır.

  arkadaşlar yeniyim lütfen bu sözün açıklamasını yaparmısınız bana çok önemli benim için

 2. #2
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.454

  Standart

  Hülâsa: İman nuruyla âlem öyle terakki eder ki, "Hikmet-i Samedâniye Kitabı" namını alıyor. Ve insan, zelil ve fakir ve âciz hayvanların sırasından çıkar; zaafının kuvvetiyle, aczinin kudretiyle, ubudiyetinin şevketiyle, kalbinin şuasıyla, aklının haşmet-i imaniyesiyle hilâfet ve hâkimiyetin zirvesine yükselmiştir. Hattâ acz, fakr, ihtiyaç ve akıl onun sukutuna esbab iken, suud ve yükselmesine sebep olurlar. Zulmetli, karanlıklı bir mezar-ı ekber suretinde görünen zaman-ı mazi, enbiya ve evliyanın ziyasıyla ziyadar ve nuranî görünmeye başlar. Karanlıklı gece şeklinde olan istikbal, Kur'ân'ın ziyasıyla tenevvür eder, Cennetin bostanları şekline girer. Buna binaen, o zât-ı nuranî olmasaydı, kâinat da, insan da, herşey de adem hükmünde kalır, ne kıymeti olur ve ne ehemmiyeti kalırdı.
  Binaenaleyh, bu kadar garip, acip, güzel kâinat için böyle tarifat ve teşrifatçı bir mürşid-i harika lâzımdır. "Eğer bu zat (a.s.m.) olmasaydı kâinat da olmazdı" meâlinde olan hadis-i kudsî şu hakikatı tenvir ediyor.

  Sen olmasaydın (ya Muhammed), Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım. (Ali el-Kari, Şerhü'ş-Şifa, 1:6; Acluni, Keşfü'l-Hafa, 2:164.)


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


 3. #3
  Dost tuana06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  8

  Standart

  Allah razı olsun gercekten nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum

 4. #4
  Dost tuana06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  8

  Standart

  5.reşhanın açıklaması bu da olabilirmi acaba?

  5.Reşha:
  Arkadaş! O Zat(sav)ı harekete getirip yaptığı o değişimleri kendisine yaptıracak olan ancak kudsi bir kuvvettir.özellikle Arap yarımadasında yaptığı değişimlere ve işlere bak.O çöllerde yaşayan ve kendi geleneklerini koruma noktasında aşırı bir şekilde inatçı olan ve kalp katılığına sahip olan,merhamtesizlikte eşi benzeri olmayan hatta küçük kızlarını diri diri toprağa gömdükleri halde hiç etkilenmeyen çok vahşi kavimler vardı.O nurani Zat(sav),kısa bir zamanda o kavimlerin kötü ahlaklarını kaldırarak güzel ahlak ile değiştirdi.Hatta O Zat(sav)ın telkin ettiği iman nuru sayesinde o vahşi insanlar insanlık aleminde insanlara öğretmen oldular.Ve medeniyet dünyasında medenilere üstad oldular.O Zat(sav)ın bu kadar geniş ve büyük saltanatı sadece dış görünüşteki bir saltanat değildir.Daha geniş ve daha derin olan bir gizli saltanatı daha vardırki,bütün kalplari ve akılları kendisine çekmiştir.Ve bütün ruhları ve nefisleri kendisine itaat ettirmiştirki,kalplerin sevgilisi,akılların öğreticisi ve aydınlatıcısı,nefislerin terbiye edicisi ve ruhların sultanı olmuştur ve olmaktadır.

 5. #5
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.454

  Standart

  Alıntı tuana06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah razı olsun gercekten nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum
  Amin kardeşim cümlemizden inşallah...


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


 6. #6
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.454

  Standart

  Evet, nasıl ki hayat bu kâinattan süzülmüş bir hulâsadır ve şuur ve his dahi, hayattan süzülmüş, hayatın bir hulâsasıdır; ve akıl dahi, şuurdan ve histen süzülmüş, şuurun bir hulâsasıdır ve ruh dahi, hayatın hâlis ve sâfî bir cevheri ve sabit ve müstakil zâtıdır. Öyle de, maddî ve mânevî hayat-ı Muhammediye (a.s.m.) dahi, hayattan ve ruh-u kâinattan süzülmüş hulâsatü'l-hulâsadır ve risâlet-i Muhammediye (a.s.m.) dahi; kâinatın his ve şuur ve aklından süzülmüş en sâfî hulâsasıdır. Belki maddî ve mânevî hayat-ı Muhammediye (a.s.m.), âsârının şehâdetiyle, hayat-ı kâinatın hayatıdır. Ve risâlet-i Muhammediye (a.s.m.), şuur-u kâinatın şuurudur ve nurudur. Ve vahy-i Kur'ân dahi, hayattar hakâikının şehâdetiyle, hayat-ı kâinatın ruhudur ve şuur-u kâinatın aklıdır.
  Evet, evet, evet! Eğer kâinattan risâlet-i Muhammediyenin (a.s.m.) nuru çıksa, gitse, kâinat vefât edecek. Eğer Kur'ân gitse, kâinat divâne olacak ve küre-i arz kafasını, aklını kaybedecek, belki şuursuz kalmış olan başını bir seyyâreye çarpacak, bir Kıyâmeti koparacak.


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Borusan’dan başörtüsü açıklaması
  By Bîçare S.V. in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.12.11, 09:00
 2. 19. Söz 14. Reşha'nın Açıklaması?
  By havva43 in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 31.03.09, 21:11
 3. Bir Açıklaması Var mıdır ?
  By deli_poyraz in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 33
  Son Mesaj: 27.08.08, 18:01
 4. Hürriyet'ten 'Çölaşan' Açıklaması
  By kayhan1 in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.08.07, 16:03
 5. Genelkurmay'ın Açıklaması
  By erdinç in forum Gündem
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 10.05.07, 17:54

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0