+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 15

Konu: Tahvil-i Vücut Ne Demektir?

 1. #1
  Ehil Üye ademyakup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  8.211

  Standart Tahvil-i Vücut Ne Demektir?

  mevt, vazife-i hayattan bir terhistir, bir paydostur, bir tebdil-i mekândır, bir tahvil-i vücuttur, hayat-ı bâkiyeye bir davettir, bir mebdedir, bir hayat-ı bâkiyenin mukaddimesidir.
  iman insanı insan eder, belki sultan eder..

 2. #2
  Ehil Üye ademyakup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  8.211

  Standart

  TAHVİL-İ VÜCUD : Vücudun bir başka hâle girmesi, değişmesi.......LUGATTA MANA BÖYLE..BU MANAYLA NE ANLAMAMIZ LAZIM?
  iman insanı insan eder, belki sultan eder..

 3. #3
  Ehil Üye ademyakup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  8.211

  Standart

  BU MAKALE BİZE BİRŞEYLERİ ÇAĞRIŞTIRACAK...DİKKATLE OKUYALIM...Yeniden yaratılış Güneşte ziraat yapılır mı? Bu haliyle, elbette “hayır”. Ya Allah dilerse? Şartlar ne olursa olsun, elbette “evet”.Şu an sürdüğümüz toprakların da vaktiyle güneşten kopmuş bir parça olduğu söylenmiyor mu?Bu bir terbiye meselesi. Allah’ın terbiyesinden geçen ateş, buğday bitirecek hale gelirse, bu dünyada kendisini İlâhî terbiyeye teslim eden insan, âhirette elbette yepyeni bir mahiyete bürünecek, akıl almaz derecede değişecek, terakki edecek. O’na asi olanlarda ise tam tersi bir tecelli... İkisi de yeniden yaratılacaklar. Neş’e-i Uhra ile.Biri Cennetten en ileri derecede faydalanacak. Diğeri ise, Cehennemde gerçek azabı çekecek.Nur Külliyatından bir dua cümlesi:“Bize gösterdiğin nümûnelerin ve gölgelerin asıllarını, menba’larını göster.” (Sözler)Tattığımız nimetler Cennet nimetlerine göre gölge gibi. Varlık ve hayat şerefine mazhariyette aralarında gölge ile asıl arasındaki fark kadar fark var. Bunun bir misâlini rüyada yaşamıyor muyuz? Rüyada yediğimiz yemekler de birer gölge. Dünyadaki varlığımız da gölge bir varlık.Rüyada yediğimiz nimetler dünyadakilere göre gölge makamında kaldığı gibi, dünya nimetleri de Cennet nimetlerinin yanında öyle ...Yukarıdaki vecize ile bize Cennetteki nimetlerin Cennete layık bir üstünlük taşıdıkları ders verildiği gibi, bu dünyadaki vücudumuzun da Cennettekine nisbetle bir gölge olduğuna işaret ediliyor. Dünyada da, rüyada olduğu gibi yine gölge, gölge ile besleniyor. İşte insanın o ebed yurduna lâyık bir şekilde yeniden yaratılışına “neş’e-i uhra” diyoruz. Bazen şöyle bir soruyla karşılaşıyoruz: Ben bu soruya vesvese diyeceğim. “Acaba mü’minler hiç ölümü tatmadan, doğrudan o saadet yurduna gitselerdi daha iyi olmaz mıydı?” Daha iyi olmak bir tarafa, hiç iyi olmazdı. Bu sorunun sahibi asıl ile gölgeyi fark edememiş. Bu faraziyeye göre, gölge asıldan istifade etmek durumunda kalacaktı. Buna da bilmem, istifade denilebilir miydi? Rüyadaki adamın, uyanık âlemde yemek yemesini farz etmek gibi bir şey. Bu vesileyle bir hatıramı nakletmek isterim: Şehrin bir ucundan ötesine yaya gitmek mecburiyetinde kalmıştım. Eve vardığımda hayli yorulmuştum. Birden kalbime geldi: “Bu ayaklarla Cennete gidilmez. O uçsuz bucaksız menziller, böyle birkaç kilometrede takatten düşen ayaklarla gezilmez.”Daha sonra, zihnimin bir konuyu ancak doksan dakika dikkatle izleyebildiğini düşündüm. “Bu beyinle de Cennete gidilmez” dedim.Okumaktan yorulan ve çareyi uykuda bulan gözlerim hatırıma geldi; “bu gözlerle de Cennete gidilmez” diye söylendim. Misâlleri çoğalttıkça çoğalttım ve şu hakikat ruhuma tam hükmetti: “Bu gölge varlıkla âhirete gidilmez.”İnsan, ölüm denilen büyük bir rahmet tecellisiyle bu gölge varlıktan kurtulacak ve yeniden dirilmekle âhirete uygun bir varlığa kavuşacak. (Zafer)
  iman insanı insan eder, belki sultan eder..

 4. #4
  Vefakar Üye Sağ Yolun Yolcusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  Bazen Giresun; Bazen Manisa
  Mesajlar
  484

  Standart

  Yunus abi.
  TAHVİL-İ VÜCUD:Herhalde "vücudun bir yerden başka bir yere gitmesi, gönderilmesi" anlamında olabilir. Buradaki tahvil etmek "havale etmek" ile aynı kökten geliyor diyebilirim...

  Ey nefsim! Bir dakika gülmeye bedel on saat ağlıyorsun.


 5. #5
  Ehil Üye ademyakup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  8.211

  Standart

  Bazen şöyle bir soruyla karşılaşıyoruz: Ben bu soruya vesvese diyeceğim. “Acaba mü’minler hiç ölümü tatmadan, doğrudan o saadet yurduna gitselerdi daha iyi olmaz mıydı?” Daha iyi olmak bir tarafa, hiç iyi olmazdı. Bu sorunun sahibi asıl ile gölgeyi fark edememiş. Bu faraziyeye göre, gölge asıldan istifade etmek durumunda kalacaktı. Buna da bilmem, istifade denilebilir miydi? Rüyadaki adamın, uyanık âlemde yemek yemesini farz etmek gibi bir şey. Bu vesileyle bir hatıramı nakletmek isterim: Şehrin bir ucundan ötesine yaya gitmek mecburiyetinde kalmıştım. Eve vardığımda hayli yorulmuştum. Birden kalbime geldi: “Bu ayaklarla Cennete gidilmez. O uçsuz bucaksız menziller, böyle birkaç kilometrede takatten düşen ayaklarla gezilmez.”Daha sonra, zihnimin bir konuyu ancak doksan dakika dikkatle izleyebildiğini düşündüm. “Bu beyinle de Cennete gidilmez” dedim.Okumaktan yorulan ve çareyi uykuda bulan gözlerim hatırıma geldi; “bu gözlerle de Cennete gidilmez” diye söylendim. Misâlleri çoğalttıkça çoğalttım ve şu hakikat ruhuma tam hükmetti: “Bu gölge varlıkla âhirete gidilmez.”İnsan, ölüm denilen büyük bir rahmet tecellisiyle bu gölge varlıktan kurtulacak ve yeniden dirilmekle âhirete uygun bir varlığa kavuşacak. (Zafer)
  iman insanı insan eder, belki sultan eder..

 6. #6
  Pürheves *reşha* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  izmir
  Mesajlar
  200

  Standart

  bu konu daha önce açılmış kardeşim

  tevafuk oldu ama

  bu konuyuda kapsıyor

  *ölmeden önce ölünüz * hadisi
  hüdabin isen o kafidir

 7. #7
  Ehil Üye ademyakup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  8.211

  Standart

  Şehrin bir ucundan ötesine yaya gitmek mecburiyetinde kalmıştım. Eve vardığımda hayli yorulmuştum. Birden kalbime geldi: “Bu ayaklarla Cennete gidilmez. O uçsuz bucaksız menziller, böyle birkaç kilometrede takatten düşen ayaklarla gezilmez.”Daha sonra, zihnimin bir konuyu ancak doksan dakika dikkatle izleyebildiğini düşündüm. “Bu beyinle de Cennete gidilmez” dedim.Okumaktan yorulan ve çareyi uykuda bulan gözlerim hatırıma geldi; “bu gözlerle de Cennete gidilmez” diye söylendim. Misâlleri çoğalttıkça çoğalttım ve şu hakikat ruhuma tam hükmetti: “Bu gölge varlıkla âhirete gidilmez.”İnsan, ölüm denilen büyük bir rahmet tecellisiyle bu gölge varlıktan kurtulacak ve yeniden dirilmekle âhirete uygun bir varlığa kavuşacak.
  iman insanı insan eder, belki sultan eder..

 8. #8
  Ehil Üye ademyakup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Mesajlar
  8.211

  Standart

  demek insan ölümü tatmakla yeni bir bedenle dirilecek.TABİKİ BU BEDEN KİŞİNİN İMAN VE İBADETİNE GÖRE DEĞİŞECEK..onun için takvada ,ihlasda,imanda,ibadette çalışalım..ve ANLIYALIMKİ DÖRDÜNCÜ SÖZDE BELİRTİLEN...O seyahat ise; kabre, haşre, ebede gidecek beşer yolculuğudur. Amele göre, takvâ kuvvetine göre o uzun yolu mütefâvit derecede kat' ederler. Bir kısım ehl-i takvâ, berk gibi, bin senelik yolu bir günde keser. Bir kısmı da, hayal gibi, elli bin senelik bir mesafeyi bir günde kat' eder. Kur'ân-ı Azîmüşşan şu hakikate iki âyetiyle işaret eder.............. ...işte burdaki farklılık kişinin ahiret hayatına çalışmasına göre değişiyor...onun için çok çalışalım..ölüm gelmeden evvel...
  iman insanı insan eder, belki sultan eder..

 9. #9
  Vefakar Üye .zemzemi. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  Berzahistan
  Mesajlar
  405

  Standart

  Alıntı yunusyavuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  demek insan ölümü tatmakla
  Şehitler de ölümü tadıyor mu? Yoksa ölüm acısını mı tadmıyorlar?
  Allah (c.c) hep 12'den vurur.

 10. #10
  Ehil Üye hadema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  1.622

  Standart

  Alıntı .zemzemi. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Şehitler de ölümü tadıyor mu? Yoksa ölüm acısını mı tadmıyorlar?
  Her Nefis Ölümü tadacaktır. (Hadisi Şerif)
  bu hayatın gayesi ve neticesi hayat-ı ebediye olduğu gibi, bir meyvesi de, hayatı veren Zât-ı Hayy ve Muhyîye karşı şükür ve ibadet ve hamd ve muhabbettir ki, bu şükür ve muhabbet ve hamd ve ibadet ise, hayatın meyvesi olduğu gibi, kâinatın gayesidir.


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Adem Bilgin Abi - Vücut Mertebeleri
  By ahmedengin in forum Sesli ve Görüntülü Risale-i Nur Sohbetleri
  Cevaplar: 35
  Son Mesaj: 19.02.20, 17:16
 2. Bir Sorum Var! Bütün Vücut Alemleri...
  By Abı-Hayat in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 45
  Son Mesaj: 11.08.19, 18:43
 3. Hem Vücut,Herhalde Mevcut Bir İllet İster
  By BiKeS_ in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06.09.08, 21:18
 4. Vücut Nev'inde Tezahüm Yoktur Ne Demektir?
  By karatoprak1975 in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 26.07.08, 12:56
 5. Vücut Saatine Bak Hastalanma...
  By dr_lal in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.07.08, 00:47

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0