+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: İsm-i Hakîm Üzerine Ufak Mülahazalar

 1. #1
  Pürheves ehulacayip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu yer
  İstankara
  Mesajlar
  215

  Standart İsm-i Hakîm Üzerine Ufak Mülahazalar

  Mülk alemine bakan yerde her şeyin bir hikmetle sıkı bir bağlantısı olduğunu görürsünüz. Kudret ise hikmete tabidir. Yani hikmetin taht-ı emrindedir. (31. sözde her semada bir ismin hakim olduğunu diğer isimlerin ise ona tabi olduklarını hatırlayınız)

  Cenab-ı Hakkın Hakîm ismi sanki umum kainatın kavanin ve nevamisinde tecelliyatını gösteriyor. Alem-i şehadete bakan kısmı malum, onu geçiyorum..

  Meselâ: Hazret-i Mikâil, yeryüzü tarlasında ekilen masnuat-ı İlâhiyeye Cenâb-ı Hakk'ın havliyle, kuvvetiyle, hesabıyla, emriyle bir nâzır-ı umumî hükmündedir. (Tâbir caizse) umum çiftçi-misâl Melâikelerin reisidir. Hem Fâtır-ı Zülcelâl'in izniyle, emriyle, kuvvetiyle, hikmetiyle umum hayvanatın mânevî çobanlarının reisi, büyük bir melek-i müekkeli vardır.
  İlginç.. Kudretin ön planda olduğu bir alemde Allah hikmetten taviz vermiyor.. Mikail tek başına aynı anda her yerde olabilir, bütün işlerin dizginini eline alabilir, fakat Hakîm-i Zülcelal gene her şeyi sebebe bağlamış, Hazreti Mikail'e avaneler tayin etmiş. Bütün bütün hikmetsiz bırakmamış..

 2. #2
  Pürheves ehulacayip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu yer
  İstankara
  Mesajlar
  215

  Standart

  Bu dünya, maddesi itibarıyla alem-i şehadet veya alem-i mülk dediğimiz alemdedir ve darül hikmettir. Dar-ı ahirette ise Kudret ön plandadır ve oraya darül kudret" denilmiş.. şuraya bir bakın

  "Nebâtâtın tohumları gibi acbü`z-zeneb denilen bir kısım zerreler, insanın tohumu hükmünde olup, haşirde o zerreler üzerine beden-i insanî, neşv ü nemâ ile teşekkül eder." (İşârâtü`l-İ`câz).
  Hadiste bahsedilen acbüzzeneb üzerine tekrar bina edileceğimiz söyleniyor.. Allah bizi hiç yoktan yaratmış, ikinci defa hiç yoktan yaratmıyor, onu da bir sebebe bağlıyor.. fe ya Subhan el Hakîm

 3. #3
  Pürheves ehulacayip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu yer
  İstankara
  Mesajlar
  215

  Standart

  (...)şu dünyada câmid, şuursuz, ve mühim vazifeler gören zerrât-ı arziyenin, elbette taşı, ağacı, herşeyi zîhayat ve zîşuur olan âhiretin bazı binalarında derc ve istimali mukteza-yı hikmettir. Çünkü, harap olmuş dünyanın zerrâtını dünyada bırakmak veya ademe atmak israftır. Ve şu hakikatten, pek muazzam bir kanun-u hikmetin ucu görünüyor. (sözler)
  bunu okuyunca zaten hayretler ve dehşetler içerisinde kalmıştım..

  aynı şekilde mektubatta bahsedilen dünyanın güneş etrafında döndüğü hudutlar aslında mahşerin sınırlarını tayin eder meselesi var..

  yani aynı zerrat buradaki mahlukatta ilim tedris ederek nurlanıyorlar ve letafet peyda ediyor..ta cennetin taşı toprağı olmaya liyakat kesb etsin..

 4. #4
  Yasaklı Üye Lebid24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  alem-i muhabbet
  Mesajlar
  2.298

  Standart

  İsmi Hakim. Kudret mekanı olan ahirette de Hikmetle iş görecekdir. Ancak İnsanı tatmin edebilmek için Ameller in karşılığı hikmetle verilecek vb. şeyler hikmete bağlanacakdır... Hakim her iki mekanda da Hakim. Kadir her iki mekandada Kadir. Ama biri diğer mekanda daha ağırlıklı olabiliyor. Burhan-ı inni bu dünya da Hikmet ile Allah ı bize göstermek üzere kurulmuş bir bürhan... Orada yani ahirette Herkes Allah ı bilecek. Dolayısı ile Allah tüm gaflet perdeleri kaldırılacak. Ve Hikmet yerini Kudret e bırakabilecek diye itikad ediyorum.

  İnşaallah doğrudur. Değilse düzeltin lütfen....


  Selam ve Dua ile...

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Kur'an-ı Hakîm.....
  By gamze-i_dilruzum in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.11.12, 21:19
 2. Evlilikle İlgili Mülahazalar ve Tavsiyeler
  By ozlemm in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 13.11.08, 16:37
 3. Ufak Bir Paylaşım...
  By SeRDeNGeCTi in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.10.06, 15:07

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0