+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 9 Sayfa var 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 86

Konu: Bismillahtaki Tükenmez Kuvvet ve Bitmez Bereket Lafzında mı Manasında mı?

 1. #1
  MuM
  MuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Guest MuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  3.600

  Standart Bismillahtaki Tükenmez Kuvvet ve Bitmez Bereket Lafzında mı Manasında mı?

  Bismillâh her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim! Şu mübârek kelime İslâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudâtın lisân-ı haliyle vird-i zebânıdır. Bismillâh ne büyük tükenmez bir kuvvet, ne çok bitmez bir bereket olduğunu anlamak istersen, şu temsilî hikâyeciğe bak, dinle. Şöyle ki:  1- Her hayrın başı bismillah ne demektir. Bismillah demekle başlamak mı? Manasını anlamak mı? Yoksa bismillah ile başlanmayan işte hayr yokmudur? Bismillah ile başlayınca nasıl hayr olur. Her hayrın başı olan bismillah ve bismillah'ın manası İHLAS'ımı içinde barındırıyor.


  2-İslam nişanından maksat nedir?


  3- Bütün mevcudatınn Lisan-ı haliyle virdi zeban edindiği bismillahı insanlar Lafzıyla mı Lisan-ı Halleriyle mi vird-i zeban etmelidirler?


  4- Bismillah'ın tükenmez bir kuvvet, bitmez bir bereket olması bismillah'ın lafzi kullanımına ve virdine mi bakar...Manasına mı?


  İşte böyle bir seyahat için iki adam sahrâya çıkıp gidiyorlar. Onlardan birisi mütevâzi idi; diğeri mağrur. Mütevâzii, bir reisin ismini aldı; mağrur almadı. Alanı her yerde selâmetle gezdi. Bir kâtıü't-tarîka rast gelse, der: "Ben filân reisin ismiyle gezerim." Şakî def' olur, ilişemez. Bir çadıra girse, o nâm ile hürmet görür. Öteki mağrur, bütün seyahatinde öyle belâlar çeker ki, tarif edilmez. Dâimâ titrer, dâimâ dilencilik ederdi. Hem zelîl, hem rezil oldu.  5- Biz nur talebeleri için filan reisin ismiyle gezmek nur talebeliği açısından nasıl olur?

  6- Reisin ismini almak 6. sözdeki aza ve aletleri onun izni ve dairesinde kullanmak manasına mı gelmektedir.


  7- Nur talebeleri için temsildeki çadır ne manaya gelebilir.

  İşte, ey mağrur nefsim, sen o seyyahsın. Şu dünya ise bir çöldür. Aczin ve fakrın hadsizdir. Düşmanın, hâcâtın nihayetsizdir. Mâdem öyledir, şu sahrânın Mâlik-i Ebedîsi ve Hâkim-i Ezelîsinin ismini al. Tâ bütün kâinatın dilenciliğinden ve her hâdisâtın karşısında titremeden kurtulasın.
  8- İsmini almak sadece lafzi bismillah demek midir? Yoksa bir dava ve imtihan şuuru içinde dünya çölünde her hareket ve efalinde, aklını, kalbini, ruhunu, aza ve aletlerini Onun namına ve hesabına kullanmakmıdır?

  Evet. Nasıl ki, görsen; bir tek adam geldi, bütün şehir ahalisini cebren bir yere sevk etti ve cebren işlerde çalıştırdı. Yakînen bilirsin, o adam kendi nâmiyle, kendi kuvvetiyle hareket etmiyor. Belki o bir askerdir, devlet nâmına hareket eder, bir padişah kuvvetine istinad eder.


  Öyle de, her şey Cenâb-ı Hakkın nâmına hareket eder ki, zerrecikler gibi tohumlar, çekirdekler, başlarında koca ağaçları taşıyor, dağ gibi yükleri kaldırıyorlar. Demek her bir ağaç "Bismillâh" der; hazîne-i rahmet meyvelerinden ellerini dolduruyor, bizlere tablacılık ediyor.
  9- Mevcudan lisan-ı halleriyle bismillah diyor. Peki İnsan cenabı HAKKIN NAMINA nasıl hareket eder?

  10- Zerrecikler gibi tohumların, çekirdeklerin başlarında koca bir yük olacan koca ağaçları taşıması, dağ gibi yükleri kaldırması gibi İnsan da bir çekirdek gibi hiç bir şeyin kaldıramadığı ve omzuna almaktan çekindiği halifelik kuvvetini Bismillah ile hareket ederek mi omzuna almıştır. ve ancak manen bimillah diyerek mi bu yükü kaldırabilir. Yoksa bu yük altında bir çekirdek gibi ezilir mi...Çürür mü...


  Her bir bostan, "Bismillâh" der, matbaha-i kudretten bir kazan olur ki, çeşit çeşit pek çok muhtelif leziz taamlar, içinde beraber pişiriliyor.
  Her bir inek, deve, koyun, keçi gibi mübârek hayvanlar "Bismillâh" der, rahmet feyzinden bir süt çeşmesi olur. Bizlere Rezzâk nâmına en latîf, en nazîf, âb-ı hayat gibi bir gıdâyı takdim ediyorlar.
  Her bir nebat ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları "Bismillâh" der, sert olan taş ve toprağı deler, geçer. "Allah nâmına, Rahmân nâmına" der; her şey ona musahhar olur.
  Evet, havada dalların intişârı ve meyve vermesi gibi, o sert taş ve topraktaki köklerin kemâl-i sühûletle intişâr etmesi ve yer altında yemiş vermesi; hem şiddet-i hararete karşı aylarca nâzik, yeşil yaprakların yaş kalması, tabiiyyunun ağzına şiddetle tokat vuruyor. Kör olası gözüne parmağını sokuyor. Ve diyor ki: "En güvendiğin salâbet ve hararet dahi emir tahtında hareket ediyorlar ki, o ipek gibi yumuşak damarlar, birer asâ-i Mûsâ (a.s.) gibi, -1- emrine imtisâl ederek taşları şakk eder. Ve o sigara kâğıdı gibi ince nâzenin yapraklar, birer âzâ-yı İbrâhim (a.s.) gibi, ateş saçan hararete karşı, -2- âyetini okuyorlar."
  Mâdem herşey mânen, "Bismillâh" der, Allah nâmına Allah'ın nimetlerini getirip bizlere veriyorlar. Biz dahi, "Bismillâh" demeliyiz. Allah nâmına vermeliyiz. Allah nâmına almalıyız. Öyle ise, Allah nâmına vermeyen gàfil insanlardan almamalıyız.
  11- Bizlerin Allah namına verdiklerimiz neler...Allah namına aldıklarımız neler? Neleri Allah namına alıyoruz?

  12- Allah namına vermeyen gafil insanlar kimler...?  Suâl: Tablacı hükmünde olan insanlara bir fiyat veriyoruz. Acaba, asıl mal sahibi olan Allah ne fiat istiyor?

  Elcevap: Evet, o Mün'im-i Hakikî, bizden o kıymettar nimetlere, mallara bedel istediği fiat ise, üç şeydir: Biri zikir, biri şükür, biri fikirdir.
  Başta "Bismillâh" zikirdir. Ahirde "Elhamdülillâh" şükürdür. Ortada, bu kıymettar hârika-i san'at olan nimetler Ehad, Samed'in mu'cize-i kudreti ve hediye-i rahmeti olduğunu düşünmek ve derk etmek fikirdir.

  Bir padişahın kıymettar bir hediyesini sana getiren bir miskin adamın ayağını öpüp hediye sahibini tanımamak ne derece belâhet ise, öyle de, zâhirî mün'imleri medih ve muhabbet edip Mün'im-i Hakikîyi unutmak, ondan bin derece daha belâhettir.

  Ey nefis! Böyle ebleh olmamak istersen; Allah nâmına ver, Allah nâmına al, Allah nâmına başla, Allah nâmına işle, vesselâm....
  Çok sual ettik hakkınızı helal ediniz inşaallah.


  vesselam.

 2. #2
  Biz
  Biz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Yasaklı Üye Biz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  1.668

  Standart

  İşe alma sınavı mı bu ?

 3. #3
  MuM
  MuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Guest MuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  3.600

  Standart

  Alıntı Biz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İşe alma sınavı mı bu ?
  nasıl yani?

 4. #4
  Biz
  Biz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Yasaklı Üye Biz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  1.668

  Standart

  Alıntı MuM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  nasıl yani?
  Zor geldi de. Latifeydi. Yukarıdaki sorularınızın cevaplarının hepsi aşağıdaki satılarda:

  'taki car ve mecrura müteallik olarak mezkur olan fiiller, besmeleden sonra takdir edilir ki, hasrı ifade etmekle ihlas ve tevhidi tazammun etsin. İsim, Cenab-ı Hakkın zati isimleri olduğu gibi, fiili isimleri de vardır. Bu fiili isimlerin, Gaffar ve Rezzak, Muhyi ve Mümit gibi pek çok nevileri vardır.

  Sual: Bu fiili isimlerinin kesretle tenevvüü neden meydana geliyor?

  Cevap: Kudret-i ezeliyenin, kainattaki mevcudatın nevilerine, fertlerine olan nispet ve taallukundan husule gelir. Bu itibarla, kudret-i Ezeliyenin taalluk ve tesirini celb eder. Ve o taalluk, abdin kesbine ve işine yardım edici bir ruh gibi olur. Öyleyse, hiç kimse, hiçbir işini besmelesiz bırakmasın! " i.i'caz

 5. #5
  Ehil Üye Seha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  1.626

  Standart


  1- Her hayrın başı bismillah ne demektir. Bismillah demekle başlamak mı? Manasını anlamak mı? Yoksa bismillah ile başlanmayan işte hayr yokmudur? Bismillah ile başlayınca nasıl hayr olur. Her hayrın başı olan bismillah ve bismillah'ın manası İHLAS'ımı içinde barındırıyor.

  Bismillah "Allah'ın adı ile" manasındadır. Yani yaptığımız her işte önce Rahman ismine ait Adetullah mucibince üzerimize düşeni , çabayı sarf etmek ve gücümüzün, aklımızın, ilmimizin yetmediği hallerde Rahmet'ten istimdat etmektir.

  Yani, bir işte muvafak olmak için lazım olan Rahman'a ait kaide ve kanunları ve kanun koyucuyu ve Rahmetin varlığını kabul ve tasdiktir ve istimaldir.

  Yani, basit bir yemeği yemek için lazım olan -mesela yüz fiil olsa ve yüz kaide olsa ve yüz unsur olsa- hepsinin Hakim ve Kadir olan bir zatın emir tahtında olduğunu bilip idrak ettiğini ve ona yaslandığını ilandır.

  Elbette Allah'ın Adetullahına ve Rahmetine sarılmadan dayanmadan işe başlamak zarardır.
  Eğer Allah'ın adı ile olmasa bu demektir ki, o çabayı sarfetmek için her yol mübahtır. Rahmete ihtiyaç yoktur. Elbette masivaya köle olmaktır. Hasarettir. Şerdir.
  Demek Allah'ın adı ile olunca onun emir ve kaidelerine göre harekettir. Elbette hayırdır.

  ...

  Çokça sorulan bu soruya böyle yaklaşmak istedim. Kalemim hala münkabız olduğu için istediğim gibi avlamaya muvaffak olamadım.

  Muhabbetle
  Sakın, sakın, sakın! Çabuk, bu şimdiye kadar demir gibi kuvvetli tesanüdünüzü tamir ediniz.

 6. #6
  Ehil Üye Seha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  1.626

  Standart


  3- Bütün mevcudatınn Lisan-ı haliyle virdi zeban edindiği bismillahı insanlar Lafzıyla mı Lisan-ı Halleriyle mi vird-i zeban etmelidirler?

  Elbette yukarda yazıklarım bu sorunun cevabını ortaya çıkartabilir.

  Yani, Rahman demek Adetullah kaidelerine göre hareket edeceğini taahüt ve ilandır. Rahim demek, aciz ve iktidarsız olduğunu itiraftır ki Rahmeti celb eder.
  Konu Seha tarafından (15.08.08 Saat 11:50 ) değiştirilmiştir.
  Sakın, sakın, sakın! Çabuk, bu şimdiye kadar demir gibi kuvvetli tesanüdünüzü tamir ediniz.

 7. #7
  MuM
  MuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Guest MuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  3.600

  Standart

  Alıntı Seha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  1- Her hayrın başı bismillah ne demektir. Bismillah demekle başlamak mı? Manasını anlamak mı? Yoksa bismillah ile başlanmayan işte hayr yokmudur? Bismillah ile başlayınca nasıl hayr olur. Her hayrın başı olan bismillah ve bismillah'ın manası İHLAS'ımı içinde barındırıyor.

  Bismillah "Allah'ın adı ile" manasındadır. Yani yaptığımız her işte önce Rahman ismine ait Adetullah mucibince üzerimize düşeni , çabayı sarf etmek ve gücümüzün, aklımızın, ilmimizin yetmediği hallerde Rahmet'ten istimdat etmektir.

  Yani, bir işte muvafak olmak için lazım olan Rahman'a ait kaide ve kanunları ve kanun koyucuyu ve Rahmetin varlığını kabul ve tasdiktir ve istimaldir.

  Yani, basit bir yemeği yemek için lazım olan -mesela yüz fiil olsa ve yüz kaide olsa ve yüz unsur olsa- hepsinin Hakim ve Kadir olan bir zatın emir tahtında olduğunu bilip idrak ettiğini ve ona yaslandığını ilandır.

  Elbette Allah'ın Adetullahına ve Rahmetine sarılmadan dayanmadan işe başlamak zarardır.
  Eğer Allah'ın adı ile olmasa bu demektir ki, o çabayı sarfetmek için her yol mübahtır. Rahmete ihtiyaç yoktur. Elbette masivaya köle olmaktır. Hasarettir. Şerdir.
  Demek Allah'ın adı ile olunca onun emir ve kaidelerine göre harekettir. Elbette hayırdır.

  ...

  Çokça sorulan bu soruya böyle yaklaşmak istedim. Kalemim hala münkabız olduğu için istediğim gibi avlamaya muvaffak olamadım.

  Muhabbetle
  Allah razı olsun. böyle düşünmemiştim daha evvel. Düşünmeme sebeb oldunuz abi.

  vesselam.

 8. #8
  Ehil Üye Seha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  1.626

  Standart


  4- Bismillah'ın tükenmez bir kuvvet, bitmez bir bereket olması bismillah'ın lafzi kullanımına ve virdine mi bakar...Manasına mı?

  Her işinde Rahman ismine dahil Adetullah kaidelerine göre hareket etmek ve aczini bilip Rahmete sığınmak bitmek bilmez bir hazinenin anahtarını insanın eline verir.

  Yani, her işi kaidesine ve kanununa uygun , doğru yapıp neticeyi Rahmete bırakmak daima hayıra götürür.

  Zaten, insanın başına gelen her kötülük kendi kusurundandır. Kusur ise Rahmani kaidelere muhalefet demektir. Allah adına işlememek demektir.
  İnsanın başına gelen iyiliğin Allah'tan olması insanın işlerini Rahman'ın kaidelerine göre işlemesi neticesinde verilir.

  Muhabbetle
  Sakın, sakın, sakın! Çabuk, bu şimdiye kadar demir gibi kuvvetli tesanüdünüzü tamir ediniz.

 9. #9
  MuM
  MuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Guest MuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  3.600

  Standart

  Üçüncü Sır: Şu hadsiz kâinatı şenlendiren, bilmüşâhede, rahmettir. Ve bu karanlıklı mevcudâtı ışıklandıran, bilbedâhe, yine rahmettir. Ve bu hadsiz ihtiyacât içinde yuvarlanan mahlûkatı terbiye eden, bilbedâhe, yine rahmettir. Ve bir ağacın bütün hey'etiyle meyvesine müteveccih olduğu gibi, bütün kâinatı insana müteveccih eden ve her tarafta ona baktıran ve muâvenetine koşturan, bilbedâhe, rahmettir. Ve bu hadsiz fezâyı ve boş ve hâlî âlemi dolduran, nurlandıran ve şenlendiren, bilmüşâhede, rahmettir. Ve bu fânî insanı ebede namzed eden ve ezelî ve ebedî bir zâta muhatap ve dost yapan, bilbedâhe, rahmettir.  Ey insan! Mâdem rahmet böyle kuvvetli ve câzibedar ve sevimli ve mededkâr bir hakikat-i mahbubedir; "Bismillahirrahmanirrahim" de, o hakikate yapış ve vahşet-i mutlakadan ve hadsiz ihtiyacâtın elemlerinden kurtul. Ve o Sultân-ı Ezel ve Ebedin tahtına yanaş ve o rahmetin şefkatiyle ve şuââtıyla o Sultana muhatap ve halîl ve dost ol.

 10. #10
  Ehil Üye Seha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  1.626

  Standart

  6- Reisin ismini almak 6. sözdeki aza ve aletleri onun izni ve dairesinde kullanmak manasına mı gelmektedir.
  Maaşallah kardeşim. Hiç böyle düşünmemiştim. İlk anda 6. Sözü aklıma getirdiğimde galiba doğru.
  Sakın, sakın, sakın! Çabuk, bu şimdiye kadar demir gibi kuvvetli tesanüdünüzü tamir ediniz.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. İnsana olan nimet-i İlahiye, ta'dad ile bitmez, tükenmez...
  By gamze-i_dilruzum in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.05.13, 18:02
 2. Meydan Okuma mı,Zaten Elinizden Gelmez Manasında mı?
  By nurhanali in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03.11.07, 18:37
 3. Şeytanın Yarını Bitmez..
  By mirkat in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 26.10.07, 17:02
 4. Kuran'ın Bitmez Tükenmez Mucizelerinden Bir Tanesi
  By mypak in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09.10.07, 07:30

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0